Tři zákony robotiky (Tři zákony, zákony robotiky, nebo také Asimovovy zákony) jsou pravidla chování robotů, definovaná Isaacem Asimovem v jeho povídkách a později románech.
- Robot nesmí napadnout lidskou bytost.
- Robot musí poslouchat příkazy lidí, pokud to neodporuje pravidlu číslo 1.
- Robot musí chránit sám sebe, svoji existenci, pokud to neodporuje pravidlům číslo 1 a 2.

Principy, které tyto zákony představují, jsou považovány za obecné shrnutí základních požadavků na vývoj a používání robotů a časem se staly dogmatem sci-fi literatury.
Slovo robot nevzniklo s příchodem sci-fi žánru v literatuře ve 20. století. Tento pojem se používal už v 17. století, kdy ale označoval cokoliv, co zavánělo otrockou prací. Do povědomí větší skupiny lidí se dostalo až díky českému spisovateli. Právě náš meziválečný spisovatel Karel Čapek ho poprvé užil v jeho divadelní hře R.U.R., která byla uvedena v roce 1920.
Údajně měl toto slovo poradit Karlovi jeho bratr Josef, který se u nás proslavil více svými ilustracemi. Karel Čapek ve svém dramatu hledal označení pro umělé dělníky a jeho prvotní nápad labor se mu nelíbil. A tak díky našim spisovatelům se dnes už běžně používané slovo robot dostalo do celého světa.